طرح ذبح نذورات طیور درقم اجرا می شود

مدیرکل دامپزشکی قم با اشاره به تمهیدات اتخاذ شده برای جلوگیری از شیوع آلودگی ها و بیماری های ناشی از کشتار غیر بهداشتی مرغ در این استان گفت: برای نخستین بار در کشور طرح ذبح نذورات طیور در قم اجرا می شود‌.
مهدی رفیعی اظهار داشت: بر اساس این طرح که قرار است امسال و با همکاری کشتارگاه بهاران قم انجام شود، کار ذبح طیور برای کسانی که نذر دارند در محل کشتارگاه یاد شده صورت خواهد گرفت.
وی گفت: با توجه به انجام کشتار مرغ به شیوه کاملا غیربهداشتی در برخی واحدهای عرضه و فروش مرغ زنده در سطح شهر، دامپزشکی قم درصدد است تا با اجرای طرحی، امکان ذبح بهداشتی و شرعی مرغ را در کشتارگاه بهاران فراهم کند.
قم دارای سه کشتارگاه صنعتی طیور تحت عنوان بهاران، نگین و مهر زمستانه است که مهر زمستانه در حال حاضر فعال نیست.
کشتارگاه صنعتی طیور بهاران قم در سال ۱۳۷۷ با ظرفیت کشتار ۶۰۰۰ قطعه در ساعت تاسیس شد.
این کشتارگاه دارای امکانات متنوعی از جمله کارخانه تبدیل ضایعات، امکانات قطعه بندی و فرآوری، کارخانه یخ، امکانات بسته بندی پیشرفته و امکان نگهداری زیر صفر تا ظرفیت ۱۰۰۰ تن است.
وی افزود: با اجرای این طرح که زمان دقیق آن به زودی اطلاع رسانی خواهد شد، مردم اگر قصد ذبح مرغ برای ادای نذر خود را دارند، می توانند به جای مراکز غیر مجاز، با تماس تلفنی با کشتار مذکور واقع در کیلومتر جاده قدیم قم – تهران اقدام به این کار کنند.
رفیعی گفت: در این کشتارگاه برای هر فرد نذر کننده هر تعداد مرغی که سفارش دهد، با رعایت مسائل شرعی زیر نظر یک شخص روحانی ذبح، و به نزدیکترین فروشگاه زنجیره ای و یا تعاونی موجود در محل سکونت فرد فرستاده می شود، تا در اسرع وقت نسبت به تحویل آن از فروشگاه اقدام کند.
مدیرکل دامپزشکی قم در پایان با تاکید بر توجه جدی مردم به رعایت توصیه های بهداشتی در خصوص مصرف مرغ و تخم مرغ گفت:مردم به هیچ وجه در خانه های خود طیور را نگهداری نکنند و از ذبح آن در محل های غیر بهداشتی خودداری نمایند.
وی واحدهای عرضه مرغ زنده در میدان شهید مطهری و ابتدای خیابان خاکفرج قم را از جمله مراکزی که توسط آنها ذبح غیر بهداشتی صورت می گیرد، دانست، و گفت: در نمونه برداری که از یکی از این واحدها صورت گرفت، نتیجه آزمایش ویروس آنفلوانزای حاد پرندگان آن مثبت بود.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما