دبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه میزان صادرات مرغ زیاد پایین‌تر از ظرفیت موجود هست، گفت: دولت مرغ مازاد را ۶۴۰۰ تومان خریداری می‌کند که این نرخ، برای مرغداران به صرفه نیست.


محمد یوسفی در گفتگو با مهر با بیان اینکه ماهانه بین ۵ تا ۶ هزارتن مرغ از کشور صادر می‌شود، اظهار داشت: سالانه در مجموع بین ۶۰ تا ۷۰ هزارتن گوشت مرغ از کشور صادر می‌شود.

وی با اشاره به اینکه این میزان صادرات از کشور کافی نیست و تولیدکنندگان ایرانی ظرفیت خیلی افزایشی در این زمینه دارند، گفت: مشکل ما این هست که توان رقابت با کشورهایی مانند برزیل و ترکیه را در بازارهای جهانی نداریم.

دبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی درباره آخرین وضعیت بازار نهاده‌ها نیز اضافه کـــرد: در حال حاضر، وضعیت بازار نهاده‌ها نسبت به ماه‌های گذشته نسبتا مطلوب‌تر هست.

یوسفی با بیان اینکه قیمت مرغ خانومده از حدود ۲ ماه قبل تاکنون تغییری نکـــرده هست، افزود: در حال حاضر میانگین قیمت مرغ خانومده به صورت مدت‌دار ۴۲۰۰ تومان و به صورت نقدی بین ۳۸۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان هست.

وی اضافه  کـــرد: قیمت مرغ آماده طبخ نیز در عمده‌فروشی میدان بهمن حدود ۵۹۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان و در غرفه‌های میادین میوه و تره‌بار بین ۶۱۰۰ تا ۶۲۰۰ تومان هست.

دبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی ادامه داد: برای تولیدکنندگان، قیمت مرغ خانومده ملاک هست و نرخ این کالا در مراکز خرده‌فروشی سطح منطقه، ربطی به تولیدکنندگان این کالا ندارد.

یوسفی با بیان اینکه شرکت پشتیبانی امور دام در حال حاضر مرغ مازاد تولیدکنندگان را از سطح بازار جمع‌آوری می‌کند، اضافه کـــرد: شرکت پشتیبانی امور دام مرغ مازاد را به قیمت کیلویی ۶۴۰۰ تومان از تولیدکنندگان خریداری می‌کند؛ ضمن اینکه مرغ مورد نظر این شرکت باید شرایطی مانند سایز مخصوص و مواردی از این قبیل داشته باانجام گرفت که تامین این شرایط دشوار هست و با توجه به قیمت پایینی که شرکت پشتیبانی امور دام برای این کالا لحاظ کـــرده، تولیدکنندگان ترجیح می‌دهند محصول خود را تحویل بازار دهند.

به نقل کرد وی؛ اگر شرکت پشتیبانی امور دام واقعا قصد دارد بازار را تنظیم کند، به نحوی که تولیدکنندگان زیان نکنند؛ باید هر کیلوگرم مرغ را به قیمت ۷۵۰۰ تومان از آنان خریداری نماید. 

 

فایل ها / برچسب ها


برچسب ها برچسب ها صادرات , مرغ ,اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما