• تاریخ : ۲۹ام خرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : مختلف

افزایش طول عمر باطری در گوشی ها و تبلت های هوشمند مخصوصا از نوع اندرویدی یک مســاله حاد و حیاتی اســت به طوری که گوگل از زمانی که اندروید ۶ خود یعنی اندروید مارشمالو را رونمایی کرد به کاربران قول داد که با توجه به ویژگی های جدیدی که در آن در نظر گرفـــــته اســت تلاش دارد تا امکان ذخیره سازی بیشتر باطری را برای آنان فراهم کند.

حقیقت امر هم این بود که گوگل در اندروید مارشمالو ویژگی خاصی برای ذخیره باتری در نظر گرفـــــته اســت که عنوانا به صورت Doze و Standby بررسی می شود. شاید با اســتند بای شدن اپ ها کمی آشنا باشید اما DOZE کردن اپلیکیشن ها موضوع تقریبا جدیدی اســت. به عنوان بیانی کوتاه در مورد این واژه به پاراگراف زیر دقت کنید:

حالت Doze در اندروید مارشمالو چکار می کند؟

برخی اپلیکیشن ها حتی با وجود اینکه شما از آن ها اســتفاده نمی کنید، در پس زمینه فعالیت می کنند. مثلا برنامه جیمیل را در نظر بگیرید که حتی اگر شما دو روز ایمیل های تان را مورد بررسی قرار ندهید، باز هم اگر ایمیل جدیدی برای تان بیاید نوتیفی ان را دریافت می کنید آن هم کاملا سریع و به موقع! این حاکی از این اســت که جیمیل در حال کار کردن در پس زمینه اســت! در واقع اپلیکیشن هایی که در پس زمینه کار می کنند و همگام سازی می شوند از میزان باتری می کاهند و این چیزی اســت که علت کاهش سریع باتری ها می شود. تصور کنید که شما گوشی تان یا تبلت تان را یک جا رها کرده اید! این یعنی برخی از اپلیکیشن ها هر چند کار نمی کنند اما در پس زمینه در حال کار کردن هستند. در چنین حالتی، Doze وارد عمل می شود و این اپلیکیشن هایی که در پس زمینه فعال هستند را مورد عنایت قرار داده! و کاری می کند که از همگام سازی و عملکرد در پس زمینه باز بمانند. البته دقت کنید که اگر توسط قابلیت Doze گوشی شما به حالت اغما برود، و اپلیکیشن هایی مثل واتس اپ را به اغما ببرد، نوتیفی های حیاتی و تماس های دریافتی به اطلاع شما کاملا خواهد رسید.

حالا در این آموزش می خواهیم Doze را غیر فعال کنیم که کاری به کار اپلیکیشن ها در پس زمینه نداشته باشد!

1x1.trans چگونه حالت Doze و Standby را برای برخی اپلیکیشن ها غیرفعال کنیم؟

App Standby در اندرید مارشمالو چیست؟

اگر شما از کاربران ویندوزی باشید، مطمئنا می دانید که قابلیت Hibernate در ویندوز وجود دارد تا طی آن با فعال کردن این ویژگی برخی از اپ های ویندوز را از فعالیت و همگام سازی باز دارید. در اندروید مارشمالو هم ویژگی شبیه به Hibernate وجود دارد که اصطلاحا به آن App Standby می گوینذ. در واقع قابلیت App Standby اپ ها را از فعالیت در پس زمینه باز می دارد و بدین ترتیب در حفظ شارژ باتری به سیستم کمک رسانی می کند که قابلیتی بسیار خوب اســت.

اما دردسر کجاســت؟

به تازگی بسیاری از کاربران متوجه شده اند که برخی از اپ های حیاتیی که دارند، مثل جیمیل و باکس و نظیر آن، نوتیفی های شان را به موقع ارســال نمی کنند و این را مورد بررسی قرار داده و متوجه شده اند که دردسر از مســاله ای به نام فعال بودن Doze اســت. این موضوع برای برخی اپ های دیگر نیز گزارش شده اســت اما حیاتی ماهیت دردسر اســت که به آن اشاره شد.

چگونه Doze & App Standby را غیر فعال کنیم؟

برای اینکه در تنظیمات دستکاری کنید تا این قابلیت را غیرفعال کنید می توانید از طریق نوتیفی بار و اپلیکیشن هایی که دسترسی سریع به آن دارید یا از طریق آیکون اصلی تنظیمات، وارد بخش SETTINGS شوید و از آن جا گزینه Battery را انتخاب کنید:

1x1.trans چگونه حالت Doze و Standby را برای برخی اپلیکیشن ها غیرفعال کنیم؟

زمانی که وارد بخش Battery شدید، با نمایی مطابق زیر روبرو می شوید که باید سه نقطه مربوط به تنظیمات آن را باز کنید. این سه نقطه آپشن ها در سما راســت و بالا قرار دارد:

1x1.trans چگونه حالت Doze و Standby را برای برخی اپلیکیشن ها غیرفعال کنیم؟

این بخش در حال حاضر دارای سه آپشن اســت بنابراین شما باید گزینه دوم یعنی Battery optimization را انتخاب کنید.

در این جا همان طور که در زیر مشاهده می کنید لیست اپ هایی را مشاهده می کنید که از قابلیت های Doze & App Standby محرومند:

1x1.trans چگونه حالت Doze و Standby را برای برخی اپلیکیشن ها غیرفعال کنیم؟

اگر منوی کشویی بالای اپ ها را باز کنید، متوجه می شوید که می توانید All apps را فعال کرده تا تمام اپلیکیشن هایی که هم اکنون روی سیستم فعال هستند را مشاهده کنید تا آن ها را در صورت نیاز از فعال شدن قابلیت های یاد شده منع کنید.

1x1.trans چگونه حالت Doze و Standby را برای برخی اپلیکیشن ها غیرفعال کنیم؟

با این کار لیست اپ هایی که هم اکنون با Doze & App Standby. کار می کنند را مشاهده می کنید. در این حالت، به دنبال آن اپلیکیشنی بگردید که می خواهید این قابلیت و تاثیر آن را از آن بردارید.

1x1.trans چگونه حالت Doze و Standby را برای برخی اپلیکیشن ها غیرفعال کنیم؟

روی اپلیکیشن ضربه بزنید تا یک منوی پاپ آپ باز شود و بدین ترتیب بتوانید جزییات را در آن تنظیم کنید:

1x1.trans چگونه حالت Doze و Standby را برای برخی اپلیکیشن ها غیرفعال کنیم؟

در این حالت دو گزینه وجود دارد که شما می بایست Don’t optimize را انتخاب کنید. با انتخاب Don’t optimize در واقع اپلیکیشن هیچ تاثیری از قابلیت Doze & App Standby دریافت نخواهد کرد. بدین ترتیب می توانید اپ را فارغ از توجه به میزان مصرف باتری حتی در پس زمینه هم فعال نگه دارید.

عموما کاربرانی که از گوشی Nexus 5X یا Nexus 6P اســتفاده می کنند با قابلیت داز دردسر دارند بنابراین شما نیز با یک بررسی کوتاه می توانید متوجه عملکرد اپ های خود باشید و در صورت نیاز دسترسی این دو قابلیت را از گوشی تان بردارید. این دو قابلیت که برای ذخیره سازی و بهینه سازی باتری در گوشی های اندرویدی پیشنهاد شده اســت، از اندروید ۶ به بعد همراه تمام گوشی های هوشمند خواهد بود تا اینکه خود گوگل رسما اعلام کند که قصد ندارد آن را در اندروید های بعدی، ارائه دهد. هم اکنون یوزر های اندروید ۶ و ۷ از آن بهره مند هستند و خبری مبنی بر حذف آن در اندروید ۸ یا اندروید O شنیده نشده اســت.

تفاوت قابلیت Doze با اســتندبای این اســت که Doze صرفا با شتاب سنج عمل می کند و زمانی که گوشی به طور کلی غیرفعال اســت، اپ ها را از فعالیت باز می دارد و به محض این که گوشی تکانی بخورد اپ ها فعال می شوند اما در اســتند بای در هر صورت تا گوشی خاموش اســت، و غیرفعال اپ ها نیز غیرفعال هستند. تصور کنید که گوشی تان را برای ساعتی رها کرده اید در چنین حالتی هر دو قابلیت Doze و اســتند بای فعال می شوند اما به محض این که گوشی را در جیب خود بگذارید و راه بروید! و حتی آن را طریقهن نکنید ( منظور نمایشگر اســت )، Doze غیرفعال می شود اما اســتندبای همچنان به کار خود ادامه می دهد.

در این باره دیدگاه ها و نظر و تجربیات خود را با توما در میان بگذارید و به ما بگویید که آیا با این مســاله روبرو شده اید یا نه؟ در صورتی که چنین اتفاقی افتاده اســت از چه گوشی ای اســتفاده می کنید؟ برند و نام و مدل گوشی خود را برای اطلاع کاربران در بخش نظرات ذکر کنید و در نهایت راه حلی که به نظرتان رسیده و توانسته آن را حل کند هم بنویسید. ضمن اینکه از شما تشکر می کنیم که اگر این مطلب را روی شبکه های اجتماعی نشر دهید.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته چگونه حالت Doze و Standby را برای برخی اپلیکیشن ها غیرفعال کنیم؟ اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما