• تاریخ : ۱۹ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : مختلف

5242424 کاشت فیســالیس در گلخانه، آپارتمان و فضای باز – سایت میهنی ها بدون مرزفیســالیس (Physalis) میوه بومی مناطق آمریکای جنوبی اســت که ترکیبی از طعم میوه های توت فرنگی، گیلاس، کیوی و آناناس را دارد. فیســالیس از گیاهان بومی مناطق معتدل گرم و نیمه گرمسیری در جهان می باشد. فیســالیس گیاهی علفی اســت که تقریبا شبیه گوجه فرنگی می باشد.

به نقل خبرنگار سایت میهنی ها بدون مرز، فیســالیس میوه ای نارنجی رنگ اســت که در اندازه و شکل و ساختار مشابه یک گوجه فرنگی کوچک اســت. البته نوع قرمز میوه آن نیز موجود اســت.

میوه فیســالیس در کیسه های کاغذی شکل پوشیده می شود که این کیسه میوه را از آفات حفظ می کند. میوه فیســالیس در بافت، شبیه گوجه فرنگی اســت و عطر و طعم آن مخلوطی از آناناس و میوه های ترش مثل توت فرنگی می باشد.

فیســالیس را می توان به صورت خام اســتفاده کرد و همچنین می توان آن را در دسر و مربا و ژله هم به کار برد. فیســالیس را می توان مانند انجیر، زردآلو و انگور خشک کرد.

● کاشت فیســالیس:

فیســالیس را در بهار (فوریه یا آپریل) بکارید. دانه فیســالیس را در سینی نشا بکارید و فقط آن را با خاک بپوشانید. دمای مناسب برای جوانه زنی بذر فیســالیس ۲۳ تا ۲۵ درجه سانتی گراد اســت. جوانه زنی به سرعت صورت می گیرد. بعد از جوانه زنی، نهال را به یک گلدان که به اندازه کافی بزرگ باشد منتقل کنید.

877578 کاشت فیســالیس در گلخانه، آپارتمان و فضای باز – سایت میهنی ها بدون مرز

خاکی که مورد اســتفاده قرار می گیرد باید نیمه غنی باشد. گیاه معمولا به طور طبیعی پر پشت اســت، اما می توان نوک شاخه های در حال رشد که کمتر از ۳۰ سانتی متر هستند را هرس کرد، این کار باعث تشویق به رشد می شود. در مناطقی که سرما یک دردسر اســت، برای بوته باید محافظ فراهم شود.  برای جلوگیری از تاثیر سرما می توان روی بوته پوشش های پلاســتیکی قرار داد. همچنین می توان گلدان را به یک جای امن منتقل کرد.

● کشت:

فیســالیس مناطق آفتابی را دوست دارد، همچنین مکانی که فیســالیس در آن قرار می گیرد باید از باد در امان باشد. فیســالیس در خاک های شنی که تقریبا غنی هستند به خوبی رشد می کند.

اگر خاک خیلی غنی باشد باعث تشویق تولید برگ و کاهش باردهی می شود. حتی دادن کود متوسط، باعث رشد رویشی بیش از حد و کاهش گل دهی می شود. بازده بالا با کود کم و یا بدون کود به دست آمده اســت. ارتفاع شاخه فیســالیس می تواند به ۱ تا ۱٫۸ متر برسد.

فیســالیس به آبیاری مداوم نیاز دارد تا بتواند محصول خوبی بدهد. اگر خاک دردسر زهکشی دارد گیاه باید در شیب ملایم کاشته شود. زمانی که میوه ها به بلوغ رسیدند آبیاری را باید قطع کرد.

452542542 1 کاشت فیســالیس در گلخانه، آپارتمان و فضای باز – سایت میهنی ها بدون مرز

گیاه فیســالیس در طول خشکســالی خفته می شود. در صورت لزوم می توان برای گیاه داربست درست کرد. فیســالیس به هرس خیلی کمی نیاز دارد مگر این که  گیاه روی داربست باشد. برای هرس شاخه های رو به رشد را باید کمی کوتاه کرد.

● میوه :

گل های فیســالیس کمی شبیه به گل سیب زمینی هستند اما نرم و زرد رنگ می باشند. بعد از افتادن گل، کاسه گل گسترش می یابد ، یک پوسته رنگی که خیلی بزرگتر از میوه اســت تشکیل می شود. ۷۰ تا ۸۰ روز طول می کشد تا میوه به بلوغ برسد.

بعد از رسیدن میوه، پوسته شروع به افتادن می کند و میوه به بلوغ ادامه می دهد و رنگ آن از سبز به زرد-طلایی تغییر می کند. به میوه ای که کاملا نرسیده اســت میوه کال گفته می شود و ممکن اســت برای بعضی از افراد سمی باشد. فیســالیس خود گرده افشانی می کند اما با لرزش ساقه گل و یا اسپری کردن کمی آب روی ساقه، گرده افشانی تشویق می شود.

7858757578 کاشت فیســالیس در گلخانه، آپارتمان و فضای باز – سایت میهنی ها بدون مرز

● برداشت:

میوه را زمانی می توان برداشت کرد که روی زمین بیفتد. میوه بالغ را می توان چند ماه نگه داری کرد. فیســالیس را فقط به صورت رسیده بخورید، توجه داشته باشید که پوشش این میوه سمی اســت.

● کشت گلخانه ای فیســالیس در ایـــران

در حال حاضر حدود ۷۰۰۰ متر مربع از گلخانه های اســتان تهران زیر کشت این محصول ارزشمند می باشد. این میوه خاص که میوه رسیده آن جنبه خوراکی، دارویی و صنعتی دارد در ایـــران به “عروسک پشت پرده” نیز معروف اســت و در کشورهای همسایه به نام های “گیلاس زمینی” و “فانوس چینی” نیز شناخته می شود، بومی آمریکای جنوبی اســت، این گیاه برای رشد نیاز به مکانی آفتابی و گرم دارد و می توان این گیاه را در اکثر خاک ها و یا حتی در گلدان ها کشت کرد.

شرایط کاشت، داشت و برداشت آن، کاملاً شبیه به گوجه فرنگی اســت. فیســالیس به تازگی در ایـــران در منطقه ورامین به صورت گلخانه ای کشت و کار می شود. (در فصل زمستان کشت و در بهار برداشت می شود.) این گیاه با اســتفاده از بذر ازدیاد می یابد. بوته های این میوه تا ارتفاع یک متر رشد می کنند و دارای بوته های کوچک مخملی کرم رنگ سه گوش اســت، هر بوته در صورت نگهداری صحیح، قادر به تولید ۲ تا ۵ کیلو میوه می باشد.

87687687 کاشت فیســالیس در گلخانه، آپارتمان و فضای باز – سایت میهنی ها بدون مرز

میوه ی آن مانند پرتقال،رنگ نارنجی متمایل به زرد دارد و از لحاظ شکل ظاهری و ساختار،شبیه یک گوجه فرنگی کوچک اســت. بو و طعم آن بیشتر شبیه توت فرنگی و یا مخلوطی از طعم آناناس و گوجه فرنگی اســت که به دلیل طعم خوش و بی نظیرش در کشورهای اروپایی و آمریکایی طرفداران زیادی دارد.

فیســالیس میوه اســتوایی بومی آمازون بوده اســت که در آفریقا و آسیا یافت می شود.بوته های این میوه تا ارتفاع ۱متر رشد می کنند و دارای بوته های کوچک مخملی کرم رنگ ۳ گوش اســت میوه آن نارنجی رنگ متمایل به زرد بوده هر بوته در صورت نگهداری صحیح قادر به تولید ۲ یا ۵ کیلو میوه اســت. این میوه بدون نگهداری در یخچال بیش از ۱۰ روز ماندگاری دارد و در صورت نگهداری در یخچال حدود ۲ ماه مدت زمان ماندگاری این میوه نیز افزایش می‌یابداین میوه توسط یک لایه ی کاغذی شکل،کاملا در برگرفـــــته شده اســت و دارای گل های کوچک مخملی کرم رنگ سه گوش اســت.

این گیاه را به نام گیلاس زمینی نیز می شناسند. البته بعضی ها هم آن را به عنوان نوع خاصی از انگور فرنگی می شناسند.

فیســالیس را می توان در ســالاد،دسر،مربا و حتی ژله بکار برد و یا اینکه مانند انگور یا هر نوع میوه ی دیگری آن را به تنهایی خورد.اندازه بوته های فیســالیس تا نیم متر می شود و تقریبا مانند گوجه فرنگی هست با این تفاوت که بعد از بزرگ شدن ساقه به صورت قائم رشد می کند.

این گیاه برای رشد نیاز به مکانی آفتابی و گرم دارد. با این حال گونه ای نیز در کشور چین وجود دارد که در کوهستان رشد می کند.می توان این گیاه را در اکثر خاک ها و یا حتی در گلدان ها کشت کرد. اما در برابر آفت ها و انگل های گوجه فرنگی آسیب پذیر اســت.

8758757 کاشت فیســالیس در گلخانه، آپارتمان و فضای باز – سایت میهنی ها بدون مرز

● آموزش کاشت بذر فیســالیس یا گیلاس زمینی در چند مرحله ساده

بهتر اســت بذور را به شیوه زیر کاشت نمود .(اگر قصد کاشت درفضای آزاد دارید در اواسط بهمن ماه)

تهیه خاک یا بستر کاشت: بهتر اســت ۳ پیمانه ماسه بادی به اضافه ۲ پیمانه خاک زراعتی سطح الارض به اضافه یک پیمانه کود حیوانی کهنه گاوی یا گوسفندی را با هم مخلوط نموده سپس با الک یا وسیله ای سرند نموده و در گلدان تا نصفه پر نموده و پس از صاف کردن سطح گلدان ها روی سطح خاک را با خاک سبکی به نام کوکوپیت (فرآورده نرم از پوسته های نارگیل) یا پیت ماس بپوشانید.

بذور را قبل از کاشت ۴۸ ساعت در آب خیس کنید، سپس اقدام به کشت نمایید.

عمق کاشت بذر : بذر های فیســالیس را در سطح صاف پیت ماس یا کوکوپیت می پاشیم و حدود ۲-۳ میلیمتر (۳ برابر اندازه بذر) خاک کوکوپیت یا پیت ماس روی آن قرار می دهیم.

دمای مطلوب روز برای جوانه زنی بذور : ۲۴ درجه تا ۲۸ درجه سانتی گراد می باشد.

دمای شب ۴ الی ۶ درجه باید از دمای روز کمتر باشد که معمولا بطور طبیعی با غروب افتاب تنظیم میشود

گلدان های کاشته شده را با یستی با آب پاش یا آب اسپری شده آبیاری و در محلی گرم مانند گلخانه قرار داد. (درجه حرارت گلخانه در شبهای سرد از ۱۶ درجه سانتی گراد نبایستی پایین بیاید.)

جهت حفظ رطوبت خاک پوشش پلاســتیکی شفافی را بر روی گلدان قرار دهید.(جهت جوانه زنی بذور)

قابل پرورش در پشت پنچره جنوبی و (یا در فریم های گرم ) یا زیر چراغ های فلورسنت.

جوانه زنی معمولا طی ۲ تا ۸ هفته و یا بیشتر رخ خواهد داد. صبور باشید.

آبیاری بطور منظم انجام شود. میوه دهی حدود ۷۰ الی ۸۰ روز پس از جوانه زنی اســت.

بذور کاشته شده پس از جوانه زنی و رشد کامل (در حد ۱۰cm)را تا اواسط فروردین ماه در گلخانه نگهداری نمایید. برای کاشت در محل مناسب و جوی پشته های احداثی بایستی نشاء های داخل گلدان اقلا به مدت یک هفته تا ۱۰ روز در بیرون از گلخانه و فضای باز در مقابل تابش نور خورشید قرار بگیرند تا ساقه های علفی بوته ها حالت خشبی به خود بگیرند و به اصطلاح کشاورزان ساقه ها چوبی شوند و از شکنندگی آنها کم شود.

در شرایط داخل آپارتمان یا گلخانه ، میتوان چهار فصل فقط با رعایت دمای مطلوب جوانه زنی خوبی داشت.

دمای مطلوب بالا ذکر شده ، برای کاشت در فصول گرم ، که دما بالا اســت ؛ حتما باید دمای مطلوب رعایت شود

نشاء های تولیدی را می توان پس از سرمای زمستانه یا بهاره در فضای باز کشت نمود.
خاک دادن پای بوته های فیســالیس پس از وجین علفهای هرز تا ۳ نوبت پس از آبیاری الزامی می باشد.

● منابع جهت مطالعه بیشتر:

میوه فیســالیس (Physalis)

< class="wp-embedded-content" sandbox="allow-scripts" security="restricted" style="position: absolute; clip: rect(1px, 1px, 1px, 1px);" src="http://www.pezeshk.us/?p=87661&embed=true#?secret=ATZnLrhTcA" data-secret="ATZnLrhTcA" width="600" height="338" title="“میوه فیســالیس (Physalis)” — سایت میهنی ها بدون مرز" frameborder="0" marginwidth="0" marginheight="0" scrolling="no">

ممنون از این که این خبر را در بخش پزشکی و سلامت توما خواندید
بخش پزشکی مجله توما مطالب زیر رو هم به شما پیشنهاد میکند

نوشته کاشت فیســالیس در گلخانه، آپارتمان و فضای باز – سایت میهنی ها بدون مرز اولین بار در مجله آنلاین میهنی ها. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما