• تاریخ : ۱۰ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : مختلف

۳۸ ســال پیش در چنین روزی شرکت ژاپنی سونی محصولی را در ژاپن عرضه کرد که انقلابی در حوزه موسیقی به‌وجود آورد و عادات مردم را در موسیقی بطور کامل تغییر داد.

۳۸ ســال پیش در چنین روزی یعنی ۱ جولای ۱۹۷۹ شرکت ژاپنی سونی دستگاه قابل حملی که قادر به پخش کاســت‌های صوتی بود را در ژاپن ارائه کرد. شاید در ابتدای عرضه این محصولِ خلاقانه و جدید، کسی تصور نمی‌کرد واکمن به سرعت در تمام دنیا نفوذ کند و به یکی از بزرگترین موفقیت‌های شرکت سونی تبدیل شود.

طرح اولیه واکمن در ســال ۱۹۷۸ توسط مهندس بخش صوتی نوبوتوشی کیهارا برای آکیو موریتا یکی از بنیان گذاران شرکت سونی ارائه شد. موریتا بسیار به موسیقی اپرا علاقه مند بود و دوست داشت بتواند در مسافرت‌های بلند مدت خود به موسیقی گوش دهد به همین منظور نویوتوشی کیهارا، طرح و نمونه‌ی اولیه واکمن را ساخت و در اختیار موریتا قرار داد. موریتا از این طرح به شدت اســتقبال کرد و تصمیم گرفـــــت این محصول را به دنیا عرضه کند. او از اسم واکمن بیزار بود و زمانی که سعی کرد اسم واکمن را تغییر دهد متوجه شد که تمامی کمپین‌‌های تبلیغاتی این محصول با این نام برنامه‌ریزی و شروع شده اســت و تغییر نام این محصول بسیار پرهزینه خواهد بود به همین دلیل پذیرفـــــت تا نام واکمن باقی بماند. تا ســال ۲۰۰۹ شرکت سونی موفقیت چشمگیری با فطریقه حدود ۳۸۵ میلیون دستگاه تحت برند واکمن بدست آورد که یک موفقیت بی‌نظیر برای سونی به حساب می‌آید.

walkman2 ۱۰ تیر: تولد افسانه‌ای به نام واکمن

اولین نسل از سری واکمن برای پخش کاســت‌های صوتی طراحی شده بود ولی به مرور و با پیشرفـــــت تکنولوژی واکمن‌های سونی نیز متحول شدند. سری دیسک‌من‌های سونی با ظهور دیسک‌های نوری وارد بازار گردید ، سونی همچنین مدل‌های جدیدتری از واکمن را به منطور پشتیبانی از فایل‌های عــکسی و صوتی با فرمت‌های جدید ارائه کرد. سونی حتی در همکاری مشترک خود با کمپانی اریکسون از برند واکمن برای یک سری از تلفن‌های همراه سونی اریکسون اســتفاده کرد که موفقیت قابل توجهی نیز در آن بخش کسب نمود.

discman2 ۱۰ تیر: تولد افسانه‌ای به نام واکمنB002IPH9ZO 2 ۱۰ تیر: تولد افسانه‌ای به نام واکمن

واکمن‌های سونی توانستند تحولی در عادت گوش دادن به موسیقی به‌وجود آورند و این امکان را به افراد دادند تا در حال حرکت، در سفر و درحال قدم زدن به موسیقی گوش دهند.

دیگر رویدادهای حیاتی ۱۰ تیر (۱ جولای)

۱۸۵۸ – اولین انتشار رسمی نظریه‌ی تکاملی داروین

۱۹۷۴ – افتتاح اولین باغ وحش در ایالات متحده‌ی آمریکا

۱۹۳۴ – ضبط اولین عــکس کامل X-Ray ار کل بدن انسان

۱۹۶۷ – شروع به کار اولین پخش رسمی تلویزیون رنگی در بریتانیا


این مطلب در تاریخ ۱۰ تیر ۱۳۹۶ به‌روزرسانی شده اســت.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته ۱۰ تیر: تولد افسانه‌ای به نام واکمن اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما