طب ائمه هداة اثنی عشر

Font Size

Screen

Profile

Layout

Direction

Menu Style

Cpanel

مقالات

left direction
right direction

سنجد

  • مشاهده در قالب PDF

من «سنجد» ميوه فراموش شده هستم!

مصرف ميوه من براي افرادي كه از درد‌هاي عضلاني و مفصلي رنج مي‌برند مي‌تواند مفيد باشد. از نظر املاح غني مي‌باشم, كليه‌ها را گرم و معده را دباغي مي ‌كنم,ضمناً ادرار را تنظيم مي‌كنم و مانع نرمي استخوان مي‌شوم.

 

روايات معصومين درباره خواص سنجد

الامام الصادق عليه‌‌السلام: الغُبَيراءُ لَحمُهُ يُنبِتُ اللَّحمَ، وعَظمُهُ يُنبِتُ العَظمَ، وجِلدُهُ يُنبِتُ الجِلدَ، ومَعَ ذلكَ ؛ فَإنَّهُ يُسَخِّنُ الكُليَتَينِ، ويَدبَغُ المَعِدَةَ، وهُوَ أمانٌ مِنَ البَواسيرِ وَالتَّقتيرِ، و يُقَوِّي السِّاقَينِ، ويَقمَعُ عِرقَ الجُذامِ./   دانش‌نامه احاديث پزشكي صفحه 414

امام صادق عليه‌السلام فرمود: سنجد، گوشتش گوشت‌ بدن را مي‌روياند، هسته‌اش استخوان را رشد مي‌دهد، و پوستش پوست را مي‌پرورد. علاوه بر اين سنجد كليه‌ها را گرم مي‌كند. معده را پاك مي‌سازد، مايه ايمني از بواسير و تقطيرالبول است، ساق پا را قوي مي‌كند و رگ جذام را به كلي قطع مي‌نمايد.

.........................................................................................................

معرفي سنجد

در اطراف تهران به من سنجد تلخ، در مازندران زيتون تلخ و شال سنجد - در گيلان زبيل آغاجى مى گويند. عربى من «شجرالحر» و حريطه است و بعضى از اعراب زالزالك گويند. در  زبان انگليسي مرا « buckthorn » مي‌نامند نام علمی من «Elaeagnusan gastifolial» است  در كتب طبى قديم از من بنام آزاد درخت ذكر شده و فرنگى ها «آزاد رخت» گويند و اين همان نام اصيل ايرانى است كه فرنگى ها با مختصر تغييرى بكار برده اند. زادگاه اوليه ى من ايران است، ولى امروزه در هندوستان - چين - اطراف درياى مديترانه، آمريكا و ديگر كشورها كاشته مى شوم. ميوه ى من شبيه زالزالك درشت بوده و تلخ است.

خواص سنجد

در آمريكا پوست - ريشه - برگ و ميوه مرا تحت نام «موركوزا» به عنوان ضد كرم تجويز مى‌نمايند و گوشت ميوه من مخلوط با پيه از قديم در ايران داروى مخصوص ضد طاسي بود كه آنرا روى پوست سر مالش مى دادند. تحقيقات انجام شده نشان داده مصرف ميوه و پودر هسته من در درمان التهابي‌هاي حاد و مزمن موثر است. فلاونوئيد هاي موجود در من به شل كردن عضلات كمك مي كنند.از اين رو مصرف ميوه من براي افرادي كه از درد هاي عضلاني و مفصلي رنج مي برند مي تواند مفيد باشد. از نظر املاح غني مي‌باشم, كليه ها را گرم و معده را دباغي مي كنم,ضمناً ادرار را تنظيم مي كنم و مانع نرمي استخوان مي‌شوم. مصرف من در درمان اسهال خوني با منشا آميبي و دفع كرم نيز توصيه شده است. مقوي معده هستم و قبض بوده شكم را جمع كرده و برطرف كننده اسهال مي‌باشم، مسكن قي (استفراغ)و صفرا بوده و براي اطفال مفيد هستم. ميوه من بادشكن و مقوي دماغ و قلب بوده و ضد يرقان «هپاتيت» و بيماري استسقا مي باشم. اگر مبتلا به تكرر ادرار هستيد شما را به خوردن ميوه من توصيه مي‌كنم. از ريختن باد نزله به دماغ جلوگيري مي كنم و براي درمان و جلوگيري از عوارضي مثل قي, استفراغ صفراوي سرفه حاد و گرم زخم روده اثر رطوبت و سردرد مفيد هستم. بهترين اثر ميوه من رفع كمبود ويتامين (C) در بدن بوده و خوردن آن انسان را از ابتلا به امراض عفوني حفظ مي نمايم.در ايران داروى مخصوص ضد طاسي بود كه آنرا روى پوست سر مالش مى دادند. از پوست درخت من در صنعت داروسازى يك ماده ى دارويى مى گيرند كه ضد كرم است.

من جذام - برجس - زخمهاى پليد را از بين مى برم و درد آنها را ساكت مى كنم، - از پوست درخت من در صنعت داروسازى يك ماده ى دارويى مى گيرند كه ضد كرم است. ميوه من لعابى دارد كه خاصيت آن مبهوت و حيران كردن است و به همين جهت در چين از آن جهت صيد ماهى استفاده مى كنند. برگ و درخت زنده من خاصيت ضد حشره دارد - در هندوستان از دانه هاى سخت ميوه ى من تسبيح درست مى كنند. و آنرا بالاى درب خانه هاى خود آويزان مى نمايند تا بيمارى داخل خانه هاى آنها نشود. در هند از روغن هسته آن لعوق يا شربت غليظي درست مي كنند كه در نزله ها و التهاب غشاهاي مخاطي همراه با ترشح، همانند موارد زكام و همچنين در موارد عفونتهاي برونشها مصرف مي نمايند. در اسپانيا از شيره گل سنجد براي قطع تبهاي مهلك و خطرناك استفاده مي شود.

تركيبات شيميايي

از نظر تركيبات شيميايي من داراي آلكالوئيد فلاوونوئيدها، ترپنوئيدها، تانن‌ها، الدآگنين و يك آلكالوئيد چسبناك روغني و مواد فنلي و غيره است كه هر كدام از اين تركيبات خواص دارويي خاص و چشمگيري دارم.

خواص گل سنجد

گل من باز كننده ى دماغ است، مخصوصاً براى پيران و سرد مزاجان بوييدن آن سر درد را تسكين مى دهد و چون آب جوشانده برگ مرا در بينى بكشند، آنرا باز مى كنم. شستشو با آب جوشانده ى برگ و شاخه هاى من به تنهايى تسكين دهنده ى سر دردهاى مزمن است، و گوشت ميوه و كوبيده ى برگ من چرك زخم ها را از بين مى برد. چكاندن آب جوشانده ى برگ من در گوش ‍ درد و رطوبت آنرا درمان مى كند. ضماد برگ من بر بالاى شكم، قى را تسكين مى دهد و بر رو و زير ناف كرم معده را مى كشد و خوردن عصاره برگ من مانع قى كردن و باز كننده ى گرفتگى معده است.

از خواص برگ سنجد بيشتر بدانيد

خوردن جوشانده ى برگ من سنگ ها را مى ريزاند و ادرار را زياد مى كند و خون منجمد در مثانه را خارج مى كند و سموم را دفع مى كند نوشيدن آب برگ تازه ى من با زنجبيل تازه درد رحم را ساكت مى كند و عدم نظم و خونريزى بيش از حد عادت ماهانه زنان را اصلاح مى نمايد و رحم را براى باردارى آماده مى سازد من براى برص و زخم هاى چركى و پليد مفيد مى باشم صاحب كتاب دستور الاطباء نوشته چون دوازده من ميوه و برگ رسيده و زرد شده ى مرا با شش من آب در خمره ريخته و سر آنرا به بندند و سه هفته در زمين خاك كنند و روزى يك مرتبه بر سر بمالند و هر سه روز يكبار به حمام بروند و بعد از حمام نيز دوباره بمالند و سر را با پارچه ى نازكى بپوشانند. زخم هاى آن از بين مى رود و سبب روييدن مو مى شود. اين مرهم، كچلى و امراض جلدى را معالجه مى كند و باعث روييدن مو مى شود.

در خوردن سنجد دقت نماييد

در بعضي از افراد سنجد به تنهايي ايجاد يبوست مي‌كند، شما مي‌توانيد همراه سنجد از آلو، آلبالو يا آلوچه خشك شده استفاده نماييد كه در ترشح صفرا بسيار عالي بوده و صفرا جلوگيري از بيوست مي‌كند.

عطر شكوفه سنجد بهترين درمان ضعف جنسي خانمها مي‌باشد

منبع: دكتر غياث‌الدين جزايري، زبان خوراكيها

آخرین بروز رسانی در یکشنبه, 04 دی 1390 ساعت 15:44

اوقات شرعیآمار بازدیدکنندگان

459امروزmod_vvisit_counter
873دیروزmod_vvisit_counter
459این هفتهmod_vvisit_counter
5710هفته گذشتهmod_vvisit_counter
23707این ماهmod_vvisit_counter
28772ماه گذشتهmod_vvisit_counter
752682کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

امروز: 02 آذر 1393

آرشیو مطالب

نظرسنجی

نظرشما در مورد محتوای مطالب سایت چیست؟


نتایج